كالا نكوئه      KALANCHOE

اين گياه مراقبت هاي به خصوصي ندارد، ليكن در هنگام آبياري آن بايستي كاملاًدقت به عمل آيد. ارديبهشت تا شهريور نياز به آب زيادي دارد. از شهريور تاآبان بايستي مقدار آبياري را تقليل دادو در زمستان به حد اقل رسانيد. هر گاه گل دادن اين گياه متوقف گرديد، بايستي فوراً آنرا يك هرس كامل نمود تا شاخه هاي پاييني توان توليد جوانه هاي جديد را داشته باشند. تعويض گلدانهاي اين گياه هر سال يك مرتبه صورت ميگيرد و ازدياد آن به وسيله قلمه است.

زيباترين گونه ها

1-   بلوس فلدياناK.bloss feldiana: ارتفاع اين گياه 25 سانتي متر است، گلهاي قرمز روشن ،زرد، و يا نارنجي آن در زمستان ظاهر ميگردد.

2-   فلامياK.flammea: ارتفاع اين گياه 40 سانتي متر است، گلهاي قرمز آن در اواخر زمستان ظاهر ميگردد.

3-   گرانديفلوراK.grandiflora: ارتفاع اين گياه 60-50 سانتيمتر است گلهاي آن زرد است.

4-   كيونسيسK.kewensis: گياهي است هيبريد، مستقيم با گلهاي سفيد.

5-   مارموراتاK.marmorta: ارتفاع اين گياه 60-50 سانتي متر است، گلهايش سفيد است.

6-   سومالين سيسK.somaliensis: گياهي است مستقيم با گلهاي سفيد.

7-   تيرسي فلوراk.thyrsiflora: ارتفاع اين گياه به 60 سانتيمتر ميرسد. گلهاي زرد آن جمع شده و تشكيل يك خوشه ميدهند.

8-   تومن توسا(k.tomentasa): گلداني اين گونه بسيار زيبا به نظر ميرسد. برگ هاي سفيد آن پوشيده از خال هاي قهوه ايست.

شناسنامه گل

خانواده: كراسولاسه( cerassulaceae)

جنس: بيش از 100گونه را شامل ميشود.

مبدا: جنوب آفريقا ، عربستان ، هندوستان، چين، قسمت هاي گرمسيري آسيا و يك گونه منحصراً در نواحي گرمسيري آمريكا.

نوع: نيمه درختچه ،به ارتفاع 40-30 سانتي متر و در بعضي گ.نه ها تا يك متر ميرسد.

برگها : متناوب گوشتي آبدار به اشكال مختلف،با لبه هاي دندانه دار يا صاف ، به رنگ سبز خاكستري يا سبز دريايي.

گلها: به شكل ستاره يا لوله هستند همگي با هم در بالاي ساقه جمع ميشوند . رنگ گل ها زرد سفيد صورتي متمايل به عنابي ،نارنجي كمرنگ، قرمز يا هاله هاي مختلف از ارغواني.

فصل گل: معمولاً در زمستان يا اوايل بهار ولي بعضي از گونه ها تحت شرايط و مكان كشت در زمان هاي ديگر گل ميدهند.

موارد استفاده: به عنوان گياه زينتي آپارتماني ،و نيز كالانكوئه   در  هواي آزاد در زمانهاي ديگر هم گل مي دهند.

موقعيت : سايه ،آفتابي

خاك:مخلوطي از يك قسمت خاك باغچه ،يك قسمت ماسه و يك قسمت خاك كلوخ به اضافه يك مشت گرد استخوان براي هر گلدان.

طرز كاشت: گونه هايي از كالانكوئه كه در زمستان گل ميدهند بايستي در زمستان تعويض گلدان گردند گونه هاي ديگر را ميتوان به محض ظهور غنچه تعويض گلدان نمود.

تكثير: اين گياهان را ميتوان با بذر زياد نمود ليكن اين عمل بايستي به وسيله متخصص انجام شود. بعضي از گونه ها را ميتوان به وسيله قلمه در خرداد و مرداد تكثير نمود. قلمه ها را بين 2تا3 روز د رآفتاب قرار دهيد تا خشك شوند سپس آنها را در گل دان هاي حاوي خاك شني داخل نماييد.

+ نوشته شده توسط نوروزی در سه شنبه بیست و یکم تیر 1390 و ساعت 23:53 |

 

 

گل برف، گل موگه  Lily of the Valley

 

 گیاهی است پایا به ارتفاع 20-10 سانتی متر که در سال دو برگ بیضوی دمبرگ دار و یک دمگل بی برگ دارای 10-5 گل سفید زنگوله مانند و خوشبو ایجاد می کند. بین ماههای اردیبهشت و تیر گل می دهد میوه آن گردو قرمز روشن و حاوی 6-2 دانه است.

قسمت مورد استفاده: به طور عمده از گلها و گاهی از قسمتهای هوایی آن استفاده می شود.

زیستگاه و گردآوری : این گیاه تا حدود وسیعی در اروپا در جنگلها و روی خاکهای مرطوب و خاکهای آهکی می روی در بعضی مناطق بوفور یافت می شود و در مناطقی دیگر اصلا یافت نمی شود. بومی انگلستان است و موقعی که گل دارد جمع آوری شده و در کمتر از 60 درجه سانتی گراد خشک می شود.

ترکیبات و اثر : تمام قسمتهای هوایی آن دارای گلیکوزیدهای بسیار فعال شبیه گلیکوزیدهای گل انگشتانه است. گلهای آن کمتر از برگها عوارض جانبی (تهوع، اسهال) ایجاد می کند با مقادیر دارویی گلیکوزیدهای آن کار قلب را تقویت و تنظیم می کند و در موارد خیزعمومی به دفع ادرار کمک می کند. تمام قسمتهای گیاه بسیار سمی است.

مصرف: تنتور و گلیکوزیدهای گل برف فقط باید تحت نظر پزشک برای درمان بیماریهای قلبی و خیز عمومی مصرف می شود.

+ نوشته شده توسط نوروزی در سه شنبه بیست و یکم تیر 1390 و ساعت 23:43 |
افرا

نام علمي : Aceraceaeer spp
 خانواده :  Aceraceae
نام انگليسي  :  Maple

 


اين جنس به علت تنوع فرم و دامنه گسترش از مهمترين گونه‌هاي جنگلي بوده وشامل 200 گونه از گياهان درختي و درختچه‌اي است.
در اين جنس برگها ساده و به ندرت مركب مي‌باشند. پهنه برگها، پنجه‌اي با بريدگيهاي خفيف يا عميق و به ندرت بدون لوب مي‌باشد. دمبرگها طويل و رگبرگها شانه‌اي هستند. گل آذين خوشه يا چتر، گل‌ها نر ـ ماده و اغلب در روي يك پايه هم گل نر و گل ماده و هم گل نر ـ ماده يافت مي‌شود. گلها به رنگ زرد و ياسبز بوده ودر بعضي گونه‌ها جام گل وجود ندارد.
ميوه‌ در اين جنس خشك بالدار (سامار) مضاعف است.

 

 

نيازها :
اكثر گونه‌ها در خاكهاي غني و مرطوب مي‌رويند و تعداد كمي در خاكهاي خشك و كوههاي صخره‌اي رويش دارند. در محيط‌هاي آفتابي و نيمه سايه رشد مناسبي داشته و اگر نور كافي به آن نرسد مستعد پذيرش آفات گوناگون است.
اين گياه پرتوقع بوده واكثر گونه‌ها به آبياري زياد احتياج دارند و به علت پوست نازكي كه دارند در برابر سرماي ديررس حساس بوده و در زمستانهاي سخت آسيب مي‌بينند.

روش تكثير :
1ـ افرا به راحتي از طريق بذر قابل ازدياد است اما از خشك شدن آن بايد جلوگيري نمود. در مورد گونه هايي كه بذر آنها زودرس است (بهار رس) بايد بلافاصله پس از رسيدن كاشته شوند. در گونه هايي كه بذر آنها در پائيز مي‌رسد (اغلب افراها)، سرما دهي به مدت 90 روز در دماي 4 درجه سانتيگراد و سپس كشت آنها در بهار منجر به رويش خوبي خواهد شد. كشت پائيزه در هواي آزاد به شرط آنكه بذرها ابتدا به مدت يك هفته خيسانده شده و آب آنها هر روز تعويض گردد، امكان پذير است. لازم به ذكر است قوه ناميه بذرها يك سال مي‌باشد.

2ـ بعضي گونه‌ها به وسيله قلمه و پيوند ازدياد مي‌يابند.

معرفي گونه‌ها:
افراي برگ چناري كركف (Norway Maple) A.platanoides
درختي پهن برگ و خزان كننده با 20 تا 30 متر ارتفاع كه داراي تاجي گسترده و با شكوه است. پوست تنه ابتدا خاكستري يا خاكستري متمايل به قرمز و داراي نوارهاي سفيد طولي است. برگها بزرگ، پنجه‌اي، بدون كرك و داراي 5 تا 7 لوب خيلي تيز مي‌باشند كه داراي دندانه‌هاي درشتي هستند. گلها بدون دمگل ، چتري و به رنگ زرد مايل به سبز بوده و ميوه آن دي سامار مي‌باشد.
اين گياه به هواي مرطوب و آبياري زياد نياز داشته و در محيط سايه ـ آفتاب داراي رشد مناسبي است. در خاكهاي لومي رشد نموده وبه زهكشي خوب نيازمند است.
ازدياد اين گونه به راحتي از طريق بذر صورت مي‌گيرد.
اين درخت با تاج گسترده و قامت بلند و رنگ پائيزه زيبا، جلوه خاصي به فضاي سبز مي‌بخشد اما از آنجا كه سيستم ريشه‌اي اين گياه بسيار گسترده است ممكن است به معابر ، آسفالت خيابانها و ساختمانهاي مجاور آسيب برساند و همين امر استفاده از آن را محدود مي‌سازد.

افراي شبه چناري (Sycamore) A.Pseudoplatanus
درختي پهن برگ، سريع الرشد، خزان كننده و تا ارتفاع 40 متر مي‌باشد. ظاهر اين درخت از فاصله دور شبيه چنار است ولي رنگ تاج آن نسبت به چنار روشن تر است. سن اين درخت به 500 تا 700 سال نيزمي‌رسد. برگها پنجه‌اي، پوست تنه فلسي، گلها آويزان و به صورت خوشه‌اي مي‌باشند. سامارهاي آن نسبت به گونه برگ چناري داراي زاويه بسته‌تري است. اين گياه خاكهاي قليايي و خشك را تحمل كرده و در خاكهاي غني با زهكش مناسب رويش بهتري دارد، نور پسند بوده و طالب فضاي باز است و نسبت به هواي آلوده شهر (تهران) مقاوم است.
ازدياد اين گونه از طريق رويش بذر در آبان ماه و سپس باز كاشت نهالها از آبان تا اسفندماه مي‌باشد.
اين گياه براي كاشت در خيابانهاي عريض و بزرگراهها مناسب است به شرط آنكه فاصله محل كاشت با ساير درختان و ساختمانها رعايت شود. به علت رشد سريع اين درخت مي‌توان در جنگل كاري از آن استفاده نمود.
براي كاشت در اراضي باتلاقي كه در اثر تجمع فاضلابهاي شهري بوجود آمده، مناسب مي‌باشد. از اين گياه به عنوان بادشكن هم استفاده مي‌شود.

كرب، افراي دشتي (Hedge maple) A. Campstre
درختي است بسيار كند رشد، به ارتفاع حدود 6 تا 15 متر،داراي تاجي نامنظم و شاخه‌هاي قابل انعطاف، نرم و منشعب برگها داراي 5ـ3 لوب با فرورفتگي عميق و قاعده قلبي شكل، پوست شيار دار، گلها سبز مايل به زرد و به صورت خوشه‌هاي برافراشته ، زاويه دوبال ميوه كاملاً باز و دانه فشرده و كرك دار است.
اين گياه نورپسند ، آهك دوست، مقاوم در برابر خشكي، كم آبي و سرما بوده و در تمامي خاكهاي لومي رشد خوبي دارد.
ازدياد آن از طريق بذر صورت مي‌گيرد.
از آنجاكه گونه‌اي مقاوم و سازگار است در اكثر مناطق و حتي به صورت خودرو يافت مي‌شود. اين درخت پاكوتاه به منظور حفاظ و پوشش در كنار آلاچيق هاي پاركها كاربرد دارد.
افراي قرمز (Scarlet Maple) A.rubrum
ارتفاع اين درخت بالغ بر 40 متر و بسيار سريع‌الرشد بوده و گلهاي آن پيش از ظهور برگها شكوفا مي‌شوند و داراي پوست ضخيم به رنگ خاكستري است. ساقه هاي جوان ابتدا سبز روشن بوده و به تدريج قرمز رنگ مي‌شوند. جوانه‌ها و گلها نيز در اين گونه قرمز مي‌باشد. برگها كشيده و داراي 3 تا 5 لوب كه در تابستان سبز تيره و در پائيز به رنگ قرمز براق در مي‌آيند.
اين گونه در هر نوع خاكي با رطوبت كافي رشد مي‌كند و در مناطق با آب و هواي مرطوب و يا زمين‌هاي باتلاقي رشد مناسبي دارد.
در صورت كاشت اين گياه در فضاي سبز پاركها، بايد در كنار درياچه‌هاي مصنوعي كاشته شوند تا هوا رطوبت لازم را داشته باشد.
افراي سرخ (افراي ژاپني) A.Palmatum ‘Atropurpureum’
درختچه‌اي است كند رشد، پهن برگ، خزان كننده وزينتي داراي گلهاي ارغواني و قرمز، برگها داراي لوبهائي با بريدگيهاي عميق كه در اين واريته در تابستان به رنگ زرشكي براق و در پائيز به رنگ ارغواني تيره در مي‌آيند.
اين گياه سايه پسند بوده و در زير سايه درختان بلند رويش دارد. به خاك غني بازهكشي خوب و رطوبت بالا نياز داشته و تاب تحمل خشكي را ندارد. به سرماي شديد حساس بوده ودر برابر بادهاي شديد بايد محافظت شود. واريته ذكر شده در آفتاب رشد خوبي دارد.
از اين گونه زينتي به جهت رنگ زيباي برگها و قامت كوتاه و انبوه در پارك‌سازي استفاده مي‌شود (به خصوص در پاركهايي كه به سبك ژاپني ساخته مي‌شوند) ، براي كاشت در پاسيو منازل و ادارات و تربيت بصورت بن ساي نيز بسيار مناسب است.

+ نوشته شده توسط نوروزی در جمعه هفدهم تیر 1390 و ساعت 21:17 |

باد می وزد…

میتوانی در مقابلش هم دیوار بسازی ، هم آسیاب بادی

تصمیم با تو است . . .

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

زیباترین حکمت دوستی ، به یاد هم بودن است ، نه در کنار هم بودن . . .

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

دوست داشتن بهترین شکل مالکیت

و مالکیت بدترین شکل دوست داشتن است . . .

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

خوب گوش کردن را یاد بگیریم…

گاه فرصتها بسیار آهسته در میزنند . . .

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

اگر یک روز هیچ مشکلی سر راهم نبود ، میفهمم که راه را اشتباه رفته ام . . .

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

مهم بودن خوبه ولی خوب بودن خیلی مهم تره . . .

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

فراموش نکن قطاری که ار ریل خارج شده ، ممکن است آزاد باشد

ولی راه به جائی نخواهد برد . . .

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

انتخاب با توست ، میتوانی بگوئی : صبح به خیر خدا جان

یا بگوئی : خدا به خیر کنه ، صبح شده . .

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

اگر در کاری موفق شوی ، دوستان دروغین و دشمنان واقعی

بدست خواهی آورد . . .

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

قلب شکستن هنر انسان هاست ، گر شکستی قلبی

فردا میشکند دگری قلب تو را  . . .

. زندگی کتابی است پر ماجرا ، هیچگاه آن را به خاطر یک ورقش دور نینداز . . .

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

. جائی در پشت ذهنت به خاطر بسپار ، که اثر انگشت خداوند بر همه چیز هست . . .

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

یک دوست وفادار تجسم حقیقی از جنس آسمانی هاست

که اگر پیدا کردی قدرش را بدان . . .

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

همیشه خواستنی ها داشتنی نیست ، همیشه داشتنی ها خواستنی نیست . . .

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

بیا لبخند بزنیم بدون انتظار هیچ پاسخی از دنیا . . .

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *   

فکر کردن به گذشته ، مانند دویدن به دنبال باد است . . .

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

کسی که به فکر درست کردن آینده خودش نیست ، نمیتونه آینده کسی باشه . . .

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

آدمی ساخته افکار خویش است ، فردا همان خواهد شد که آنروز به آن می اندیشد . . .

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

امروز را برای ابراز احساس به عزیزانت غنمینت بشمار

شاید فردا احساس باشد اما عزیزی نباشد . . .

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

هیچ وقت به خدا نگو یه مشکل بزرگ دارم

به مشکل بگو من یه خدای بزرگ دارم . . .

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

اگر صخره و سنگ در مسیر رودخانه زندگی نباشد

صدای آب هرگز زیبا نخواهد شد . . .

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

کسی را که امیدوار است هیچگاه نا امید نکن ، شاید امید تنها دارائی او باشد . . .

شاد بودن تنها انتقامی است که میتوان از دنیا گرفت ، پس همیشه شاد باش . . .

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

برای روز های بارانی سایه بانی باید ساخت / برای روزهای پیری اندوخته ای باید داشت . . .

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

زندگی همچون بادکنکی است در دستان کودکی

که همیشه ترس از ترکیدن آن لذت داشتن آن را از بین میبرد . . .

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

برای آنان که مفهوم پرواز را نمیفهمند ، هر چه بیشتر اوج بگیری کوچکتر میشوی . . .

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

برنده میگوید مشکل است اما ممکن

بازنده میگوید ممکن است اما مشکل . . .

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

علف هرز چیه؟؟

گیاهی که هنوز فوایدش کشف نشده . . .

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

از انسانها غمی به دل نگیر؛ زیرا خود نیز غمگین اند؛

با آنکه تنهایند ولی از خود میگریزند زیرا به خود و به عشق خود و به حقیقت خود

شک دارند؛ پس دوستشان بدار اگر چه دوستت نداشته باشند . . .

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

زنان هوشیارتر از آن هستن که مردانگی خود را به همسران خود نشان بدهند .. . .

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

تاریک ترین ساعت شب درست ساعات قبل از طلوع خورشید است

پس همیشه امید داشته باش . . .

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

چه خوب می شد اگر ، اطلاعات را با عقل اشتباه نمی گرفتیم و عشق را با هوس

و حقیقت را با واقعیت و حلال را با حرام و دنیا را با عقبی و رحمان را با شیطان

 

+ نوشته شده توسط نوروزی در جمعه هفدهم تیر 1390 و ساعت 20:55 |
 

 

كلماتيس

نام فارسي : شقايق پيچ

نام انگليسي : Jackman Clematis

نام علمي : Clematis jackmanii

خانواده : Ronunculaceae

منشأ اين گياه چين مي باشد . در مكان نيمه سايه تا آفتابي رشد مي كند . طول آن نامشخص است زيرا خزنده است . لذا براي ايجاد فضاي سبز و ورودي هاي آن بسيار مناسب و جذاب مي باشد . مخلوط خاك باغچه به همراه تورب و زهكشي مناسب و خاك مرطوب از نيازهاي آن است . زمان گلدهي اواسط بهار تا اواسط تابستان است . با قلمه هاي زميني ،‌هوايي ،‌تقسيم بوته ،‌خوابانيدن ساقه ، پيوند ريشه و كاشت بذر تكثير مي يابد . بهترين زمان قلمه اوايل تابستان مي باشد . گلها سفيد و بنفش و رنگهاي ديگر بخش زينتي گياه محسوب مي شوند . ميوه ها سمي و خطرناك هستند. با چيدن گلهاي پژمزده دوره گلدهي افزايش مي يابد . رشد كندي دارد .

+ نوشته شده توسط نوروزی در جمعه هفدهم تیر 1390 و ساعت 19:56 |
 

 

 

 

 

Euphorbia

از گياهان خانواده  فرفيون‌ها تحت نام عمومي افوربيا Euphorbia  وجود دارند . در فارسي به آن مرجان مي گويند . افوربيا اسپلندس گياهي است که برگ‌هاي سبز براق با خارهاي سفيد و گل‌هاي رنگين قرمزي دارد و جزء رشته گياهان NDP  است (گياهاني كه حساسيتي به طول روز ندارند).

تكثير افوربيا به وسيله قلمه ساقه و بسيار راحت مي‌باشد. اين گياه هميشه گل دارد و در زمستان نيز گاهاً مانند درخت كوچك پر شكوفه اي بهار و طراوت را به شما هديه مي كند .

نوعي از گياه افوربيا وجود دارد که برگ‌هاي آن با رنگ‌هاي متنوع ديده مي‌شود و يک ساقه زيگزاكي به حالت شکسته دارد که در نوع خود تقريباً بي نظير است. اين افوربيا نسبت به شرايط محيطي بسيار حساس است و تابستان‌ها را به حالت استراحت يا رکود بسر مي‌برد.  اسيدي بسيار مناسب است.

تاكنون 65 گونه euphorbia براي فلور ايران گزارش و شناسايي شده است.

همچنين دو گونه theod و maculate براي منطقه ايرانيكا شناسايي شده است.

فرفيون مهمترين جنس در ميان گونه هاي افوربياست كه به دليل نداشتن شيرابه از لحاظ اقتصادي بسيار بااهميت است و در صنعت و داروسازي كاربرد دارد.

 به دليل اهميت اين گياه از جنبه‌هاي اقتصادي و علمي، بررسي گونه‌هاي اين جنس، بر مبناي صفات ريخت‌شناسي در ايران آغاز شده است.

 اين گياه با جنس euphorbia بزرگترين جنس اين خانواده مي‌باشد و در حدود 100 گونه در منطقه ايرانيكا و بيش از 50 گونه در نقاط مختلف ايران گزارش شده است.

فرفيون پنجمين خانواده بزرگ از گياهان گل‌دار است كه داراي پايه چوبي و علفی می باشد.

                       

انواع افوربیا

افوربيا تريگونال Euphorbia trigonal

اين نوع افوربيا در نگاه اول کاملاً شبيه به کاکتوس بنظر مي‌رسد. ساقه‌هاي سه گوش دارد که جوانه‌ها يا انشعابات روي ساقه آن خيلي زياد است و تکثيرش بوسيله همين جوانه‌ها است.

گیاه گوشتی کروی به بلندی و گستردگی ۱۰ سانتی متر است دارای ساقه گوشتی شیاردار سبز مایل به خاکستری بوده و برگ های آن کوچک و غیرقابل توجه می باشد.
نیازها: به مکان کاملاً آفتابی و خاک سبک با زهکش خوب نیاز دارد و حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۰ درجه سانتی گراد می باشد.
ازدیاد: از طریق کاشت بذر و تقسیم گیاه در بهار امکان پذیر است.

                                     

افوربياي مدادي

افوربياي تيرو کالي يا مدادي منظره جالب و منحصر به فردي دارد. ساقه‌هاي آن به حالت انشعاب‌هاي متعدد، فاقد هر گونه برگ با ظاهر مشخص است. در هر شرايطي قابل نگهداري بوده و بوسيله قلمه‌هاي ساقه تکثير مي‌شود.

اولین عکس مربوط به افوربیا مدادی است.

افوربيا پُلكريما Euphorbia pulcherrima

افوربيا پُلکريما در سطح دنيا بسيار متداول و معروف است و نام مصطلح انگليسي آن پانستيا و نام فارسي اين گياه بنت قنسول است و اخيراً فرهنگستان نام سرخ برگه به آن داده است. اين گياه زيبا داراي نام ديگر انگليسي است کريسمس دي پلنت Christmas day plant که فصل گل دهي آن در روزهاي عيد کشورهاي اروپايي است.

در بين اقلام تجارتي گل در ايالت متحده آمريکا 27% فروش مربوط به اين گياه بوده است. اين گياه از نظر اقتصادي جايگاه ويژه‌اي دارد و موقعيت کشور ما براي پرورش و صادرات آن به کشورهاي طالب و خريدار اين گياه بسيار ايده‌آل و مطلوب است.

سرخ برگه يک پات پلنت زمستاني است. تكثير آن با قلمه‌هاي انتهايي و مياني در سيستم ميس صورت مي‌گيرد. معمولاً قلمه‌هاي انتهايي سريع‌تر ريشه‌دار مي‌شوند.

اين گياه شيرابه‌هاي فراواني توليد مي‌کند که بعد از قطع شدن شيرابه‌ها، قلمه‌ها به محل ريشه زايي منتقل مي‌شوند. پس از ريشه دار شدن قلمه‌ها، گياه را در يک خاک سبک باPH  5/6 کشت مي‌کنند. زماني که گياه با شرايط جديد محيط سازگاري پيدا کرد روي تغذيه آن کنترل و دقت بيشتري انجام دهيد. دوره داشت گياه براي دوره گل دهي و پس از گل دهي ارزش و  اهميت ويژه‌اي دارد، بنابراين تغذيه در اين دوره اهميت خاصي دارد. بعد از طي دوره رويشي و احياناً سر برداري، گياه به طول 20/1 - 1 متر رشد مي‌کند. از آنجا كه اين اندازه براي داشتن يک گل خوب و قابل قبول در بازارهاي دنيا مناسب نيست، براي جلوگيري از اين وضعيت بايد در اواخر مرداد ماه يک سر برداري ديگر از گياه انجام گيرد، البته بدون هيچ نيازي به مصرف بازدارنده‌هاي رشد، در فصل زمستان گياهان پا کوتاه خواهيم داشت. چون فاصله زماني سر برداري تا وقتي که گياه وارد مرحله گل دهي مي‌شود زياد نيست لذا رشد رويشي گياه سرعت خيلي زيادي ندارد و گياه در اندازه کوتاه و قابل قبول به بازار عرضه مي‌شود.

+ نوشته شده توسط نوروزی در جمعه هفدهم تیر 1390 و ساعت 19:36 |
 

 

 

گل حنا

نام انگليسي : Busy Lizzie

نام علمي : Impatiens walleriana

خانواده : Balsaminaceae

 

منشأ اين گياه جنوب شرق آسيا مي باشد . بخاطر پرگل بودن و رنگهاي متنوع از محبوبيت زيادي برخوردار است . ارتفاع آن تا 70 سانتي متر و پهنا تا 50 سانتي متر مي رسد .زمان گلدهي اواخر بهار تا اواخر پاييز مي باشد.اما من در زمستان نيز اين گياه را بر گل ديده ام . به خاك مرطوب نياز دارد . با كاشت بذر و قلمه گيري و بسيار آسان تكثير مي شود . اين گياه بذرافشان بوده و چند ساله مي باشد .

گلها بخش  زينتي گياه را تشكيل مي دهند .در فصل رشد بهتر است دو هفته يكبار با كود مناسب تغذيه شود . گياه مناسبي براي كاشت در زير سايه درختان مي باشد .زيرا به نور مستقيم آفتاب نياز ندارد . اگر از اين گياه در منزل داريد به راحتي مي توانيد هنگام عزيمت به مسافرت گلدان آنرا در تشت آبي قرار دهيد و با خيال آسوده چند روز بعد بازگرديد .

 

 

+ نوشته شده توسط نوروزی در جمعه هفدهم تیر 1390 و ساعت 19:20 |

 

برگ بيدي

(گروه ترادسكانتیا)The TRADESCANTIA Group

این گروه از خانواده ی كملیناسه و دارای گونه های متعدد است و بیشتر آنها را برای تزئین طاقچه ی گلخانه ها و پشت پنجره ها و بالكن های سرپوشیده نگهداری می كنند و احتیاج به خاك مرغوب و تقویت شده دارد. به جرأت مي توان گفت كه اين گياه در خانه همه مادربزرگهاي قديمي وجود داشت و براي همه ما خاطرات گذشته را به همراه دارد .

تمام گیاهان این گروه دارای ساقه های رونده و برگ های بیضی شكل هستند كه اغلب با رنگهای متنوعی در طول برگ تزیین شده اند و برای پرورش در سبدهای آویزان بسیار مناسبند.

رشد آنها بسیار سریع  است و در فصل بهار و تابستان در فضای آزاد به خوبی پرورش می یابند. برای آنكه گیاه  پرپشت و زیبائی شود، لازمست سرشاخه های آنرا مرتباً قطع نمود و هر ماهه كود مایع تقویتی به آن داد. بسیاری از آنها گل های سفید یا سوسنی و شیری رنگی می دهند كه جنبه تزئینی ندارد. گلهای آنها بیشتر در اواخر فصل تابستان ظهور می كند، ولی در مناطق معتدل گرم، در اواخر بهار گل می دهند.

انواع مختلف ترادسكانتیا در شش تیره ی مختلف به شرح زیر بیان می گردد:

  
  
  
  
  
  
  
  
  

1-تیره ترادسكانتیا كه به نام یهودی سرگردان (wandering Jew) مشهور است، دارای واریته های مختلفی به قرار زیر است:

بلوسفلد دیانا واریه گاتا blossfeldiana variegate كه دارای ساقه های پرزدار و برگ های كرم رنگ و حاشیه ی سبز و زیر برگ ارغوانی است .

گونه های دیگر آن

: فلومی تنزیس واریه كاتا fluminesis variegataكه بر روی ساقه های باریك و بلند آن برگ های بیضی شكل كشیده  با خطوط سبز روشن و كرم و لبه سرخ رنگ می روید. نوع دیگر فلومی تنزیس تری كالر fluminesis tricolor و البوویتاتاalbovittataمی باشد.

  
  
  
  

2-تیره زبریناzebrineدارای ریشه های نابجاست و به سرعت در جهت نور رشد می كند. ساقه های گوشتی و ضخیم آن دارای برگ های سبز مایل به نقره ای با نوارهای سبز روشن با قرمز و سطح زیرین برگ ارغوانی روشن است. انواع مهم آن پندولاpendula و پرپوسی ایpurpusii می باشد.

  

3-تیره ی كالیسیا callisia دارای شاخه ای ترد و شكننده با رنگ ارغوانی روشن است. برگ ها دارای رگه های طولی به رنگ كرم  و پشت برگ ها ارغوانی است.

  
  
  

4-تیره سیانوتیس cyanotisدارای برگ های گوشتی پوشیده از پرزهای نرم و ساقه ارغوانی آن خود را به طرف پائین گلدان می كشاند.

  
  
  
  

5-تیره  ست كریزیا  setcreasea كه دارای گونه های متعدد بوده و برگ های دائمی دارد. ساقه  و برگ ها به رنگ ارغوانی تیره  است. گلهای زردرنگ بسیار كوچكی تولید می كند كه جنبه ی زینتی ندارد. از انواع آن پورپورآ یا  قلب ارغوانی است  كه رنگ ارغوانی خود را پس از مدتی كه در سایه بماند از دست می دهد.

  
  

6-تیره سیدرازیسsiderasis دارای برگ های پهن و برجسته با رگبرگ های كرم و زرد است كه به موازات طول برگ كشیده شده و پرزهای قهوه ای رنگی دارد كه سطح برگ را پوشانده و سطح زیرین برگ قرمز رنگ است. از انواع آن فوسكاتاfuscata است كه احتیاج به نور فراوان دارد.

نگهداری

درجه حرارت به سرمای زمستان بسیار حساسند و در كمتر از 8 درجه از بین می روند.

نور

بسیاری از انواع گیاهان این خانواده احتیاج به نور فراوان و نور مستقیم خورشید دارند. در هر صورت باید آنها را در محل پرنور ساختمان قرار داد.آبیاری در بهار و تابستان احتیاج به آبیاری روزانه دارند و در فصل زمستان هفته ای یك مرتبه آبیاری كافیست.

تكثیر

در موقع تغییر گلدان در هنگام بهار قلمه های آنرا در ماسه شسته می كارند  و سال بعد به گلدان منتقل می كنند. فقط تكثیر سیدرازیس از طریق تقسیم ریشه است.

مشكلات پرورشی

- طویل شدن و كم برگ شدن شاخه ها؛ علت آن كافی نبودن نور محیط، كم آبی و كمبود مواد غذائی گیاه است. بایستی شاخه های باریك شده را قطع نمود و نسبت به رفع نواقص گیاه از جمله تغذیه با كود محلول تقویتی اقدام كرد.

- زائل شدن رنگ برگ ها؛ علت آن كافی نبودن نور است.

- شاخه ها سست و خم  می شود و برگ ها زرد، و نقاط قهوه ای رنگی در سطح برگ ظاهر می گردد. علت آن كمبود آب است  ولی در هر صورت بین دو آبیاری بایستی خاك سطح گلدان كاملاً خشك گردد.

- نوك برگ ها قهوه ای شده و چروك می خورد. علت آن خشكی هوا و وجود كنه قرمز در زیر دمبرگ هاست. بایستی برگ های آسب دیده را قطع نمود و سطح برگ ها را با غبارپاش شستشو داد. چنانچه آلودگی شدید باشد، هر 15 روز یك مرتبه از اول بهار تا آخر فصل تابستان با محلول دو در هزار مالاتیون سمپاشی می نمایند.

منبع: پرورش گل در باغ، خانه، و آپارتمان؛ تالیف مهندس حسن حسنی زاده

عكس ها از اینترنت

+ نوشته شده توسط نوروزی در جمعه هفدهم تیر 1390 و ساعت 18:57 |

  

 

 

 

 

هويا بلّا (WAX PLANT)

نام فارسي : پيچ مومي

نام علمي :Hoya bella 


این گیاه بعلت داشتن گلهائی که بنظر مصنوعی می آیند و جذابیت برگها مورد توجه هستند
منشاء
هویا از تیره اسکلید باسه Asclpiadaceae است و حدود ۷۰ گونه دارد . همه آنها بومی شرق دور هستند تعداد کمی از این گونه ها بعنوان گل زینتی گلخانه ای یا آپارتمانی پرورش داده میشوند . این گیاه در قرن ۱۹ وارد انگلستان شد .

شکل ظاهری
هویا معمولا" گیاهی خزنده یا بالارونده است با برگهای مقاوم و پایدار مانند چرم و بیضی شکل است .
گل آن ساده ؛ کوچک و ستاره ای شکل با رنگهای روشن است که گلبرگها در مرکز گل بهم متصل شده اند . گل آذین آن چتری است . از خصوصیات آن ظاهرا" مومی گلبرگها و بوی خوش آنها است . میوه آن غده ای و دارای دانه های کرکدار است .

طریقه کشت
این گیاهان را بخاطر گل آنها و موفقیتی که از خود بعنوان گل آپارتمان نشان داده اند پرورش می دهند . اگر از آنها مراقبت شود مدت زیادی دوام دارند .
تکثیر هوبا بوسیله قلمه یا خوابانیدن ساقه های بلند آن در مخلوطی از سه قسمت مواد آلی یک قسمت خاک غنی و ۵/۱ قسمت ماسه انجام می گیرد . این خاک باید براحتی آب را از خود عبور دهند . در سایه کم بهتر رشد میکنند و در تابستان گل می دهند . معمولا" در گلدان پرورش داده میشود . میتوان این گیاه را با داربست کاشت . بعضی از متخصصان پیشنهاد میکنند که انواع هوبا فقط بعنوان گیاه بالارونده مورد استفاده قرار گیرد و باید داربستی محکم برای آن در در نظر گرفت زیرا شاخ و برگ آن بسیار سنگین است .  

 

+ نوشته شده توسط نوروزی در جمعه هفدهم تیر 1390 و ساعت 18:53 |
 

          بنفشه آفریقایی

 

نیازهای بنفشه آفریقایی: 

نور: در تابستان به نور کامل احتیاج دارد (گیاه را در معرض مستقیم اشعه آفتاب قرار ندهید) در زمستان آفتاب را تحمل می‌کند.

دما: درتمام طول سال درجه حرارت مطلوب برای این گیاه 16 درجه سانتی گراد است (در صورتی که رطوبت بالا باشد تا 27 درجه سانتی گراد نیز مقاومت می کند).

تغذیه: در فصل بهار و تابستان هر دو هفته یکبار گیاه را با کود مایع (جامد محلول در آب) کود دهی کنید.

خاک مناسب: خاک برگ بهترین خاک است.

تعویض گلدان: هر دو سال یکبار در صورت متراکم بودن ریشه ها گلدان را تعویض نمایید.

تمییز نمودن برگها: با بررسی مخصوص برگها را تمییز نمایید. غبارپاشی نکنید. از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

تکثیر: کاشت بذر در بهار ، گرفتن قلمه برگ در تابستان ، تقسیم بوته در بهار. 
عوارض و درمان 
گلها ریز و متفرق هستند: گلهای پژمرده را حذف و گیاه را کود دهی کنید.

لکه‌های قهوه‌ای روی برگها مشاهده می‌شوند: غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری از بالا عامل آن است. گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد و آبیاری طبق روش گفته شده انجام گیرد.

گیاه سالم ولی بطور ناگهانی زرد شده است: گاز آشپزخانه و یا گاز نفت و هوای کثیف عامل آن است. گیاه را به هوای مملو از اکسیژن انتقال دهید.

برگها پیچیده ، خشک و خم شده‌اند: هوا گرم و خشک و احتیاج به آبیاری دارد. هرگز غبار پاشی نکنید.

برگها پژمرده و خم می‌شوند: هوا سرد است. گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

تمام شرایط مساعد ولی گیاه گل نمی‌دهد: گیاه را کود دهی نمایید.

گلها شفاف و کمرنگ شده‌اند: عامل آن غبار پاشی است. این گیاه را غبار پاشی نکنید.

گلها و برگهای گیاه می‌پوسند: آبیاری زیاد از اندازه است. در تمام طول سال هفته‌ای دوبار آبیاری کافی است.

برگهای جدید ریز و تعداد آنها زیاد است: احتیاج به تعویض گلدان دارد. گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید.

گیاه سالم و گل نمی‌دهد: گلدانها خیلی بزرگ انتخاب شده است تا دو سال آینده گلدانها را تعویض نکنید.

برگها رنگ پریده هستند: یا نور زیاد است یا احتیاج به کود دهی دارد. گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم منتقل کنید.

برگها سیاه می‌شوند: عامل آن استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است. از آنها استفاده نکنید. برای تمییز نمودن برگها از برس نرم مخصوص استفاده نمایید. 
کاربرد علوم در مورد بنفشه آفریقایی: 
تاکسونومی: گیاه گل بنفشه آفریقایی بر حسب خویشاوندی با سایر گیاهان رده بندی می‌شود و جایگاه این گیاه از نظر رده بندی در سطح گونه مشخص می‌شود.

مورفولوژی: تنوع ریختی گیاه گل بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. و به عبارتی مطالعه تنوع ریختی گیاه بنفشه آفریقایی باعث می‌شود تا بدانیم که با شرایط متفاوت در زیستگاههای مختلف سازگاری این گیاه چگونه صورت می‌گیرد.

آناتومی: ساختمان داخلی گیاه گل بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود.

مورفوژنز: از ابتدای تشکیل سلول تخم بنفشه آفریقایی تا بوجود آمدن شکل آویز بررسی می‌شود.

فیزیولوژی: نحوه کار و فعالیت گیاه بنفشه آفریقایی از سطح اندامکهای درون سلول تا بافتها - اندامها و خود گیاه بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود.

سیتولوژی: به مطالعه درباره رشد – تولید مثل و رفتار سلول گیاه بنفشه آفریقایی می‌پردازد.

اکولوژی: به مطالعه چگونگی سازش گیاه بنفشه آفریقایی با محیط و ارتباط آنها با یکدیگر می‌پردازد.

ژنتیک: چگونگی انتقال صفات وراثتی و عوامل انتقال دهنده و ساختار شیمیایی این عوامل را در گیاه بنفشه آفریقایی بررسی می‌کند

+ نوشته شده توسط نوروزی در جمعه هفدهم تیر 1390 و ساعت 18:33 |

Compositea گلاردیا
رعنای زیبا یا گلاردیا یک گیاه بذری است که نهنج بسیار برجسته و گل فصلی مربوط به فضای سبز دارد. تکثیر این گیاه در هوای آزاد و محل اصلی آن امکان‌پذیر است.


گیاه سینره
گیاه سینره بعنوان یک گیاه نوروزی در رنگ‌های مختلف و اندازه‌های متفاوت وجود دارد. عمده مصرف این گیاهان به عنوان گل‌های آپارتمانی هستند. این گیاه بوسیله بذرهای بسیار ریزش تکثیر می‌شود و مراحل رشد رویشی آن فوق‌العاده کند است. بعد از یک دوره طولانی رشد رویشی وارد مرحله زایشی می‌شود و گل‌های رنگین تولید می‌كند.
سینرر را در محیطی با خاک غنی از مواد غذایی و درجه حرارت نسبتاً یکنواخت پرورش می‌دهند. اما بعد از به گل رفتن گیاه و ظهور گل‌ها درجه حرارت محیط را تا حد امکان پایین می‌آورند تا دوره شکوفایی گیاه Blooming طولانی‌تر شود.
بذرهای سینره بسیار کم دوام هستند و قوه نامیه خود را بسرعت از دست می‌دهند. بلافاصله پس از برداشت بذرها و خشک کردن آن‌ها، در اوایل مرداد ماه بذرها را در خاک سبک کشت می‌کنند. برای جوانه زنی و رشد اولیه گیاه معمولاً 30 تا 40 روز مدت زمان لازم است. هنگامیكه گیاه 2 برگه شد در گلدان‌هایاستكانی می‌كارند و زمانی كه 6 برگه شدند در گلدان‌های اصلی برای فروش قرار می‌دهند.
نکته مهم در پرورش سینرر کاربرد کودهای اسیدی برای ساخت بهتر آنتوسیانین است. برای داشتن آنتوسیانین بهتر و رنگریزه‌های بهتر در گل‌های گیاه از محیط‌های اسیدی برای کشت گیاه استفاده می‌کنند.


گیاه شب تاب
جینورا یا شب تاب یک گیاه آپارتمانی است كه برگ‌های بنفش و کرکدار آن زیبایی ویژه‌ای به گیاه بخشیده است. این گیاه گل‌های زرد تولید می‌كند. تکثیر آن بوسیله قلمه‌های ساقه در محیط ماسه است.


گل داودی
داودی یا کلیزانتموم بعنوان یک کات فلاور و قابل استفاده در فضای آزاد مطرح است. مصرف گل داودی به عنوان شاخه بریده در همه دنیا رایج است و میزان ارز آوری آن برای کشور ما یک رقم قابل توجهی است.
با توجه به اینکه داودی یک گیاه روز کوتاه است و دوره رشد رویشی آن در روزهای بلند و پر نور تابستان انجام می‌گیرد، بنابراین شرایط کشور ما برای پرورش آن بسیار ایده‌آل است. اما به دلیل كند بودن رشد گیاه، بذرهای كاشته شده در مرداد ماه حدوداً برای اوایل اسفند گل داده و آماده عرضه به بازار خواهد بود.


انواع گل‌های داودی عبارتند از :
1- داودی پا کوتاه
2- داودی پا بلند
3- داودی ستاره‌ای شکل
4- داودی توپی شکل
5- داودی گل ریز

عمدتاً داودی پا بلند و گل درشت بعنوان کات فلاور و فرم‌های پا کوتاه بعنوان گیاهان گلدانی یا فضای آزاد مورد مصرف هستند. داودی در فضای آزاد، سال‌های طولانی بدون هیچ آسیبی از شرایط محیطی زندگی می‌كند.
با نظر به اینکه داودی گیاه روز کوتاهی است در دو حالت در تابستان یا روزهای بلند به بازار منتقل می‌شود :
1- تهیه نور مصنوعی یا کوتاه کردن روز در تابستان؛
گل‌های داودی زرد در تابستان به بازار عرضه می‌شوند. از نظر ژنتیکی بر روی این گیاه کارهایی انجام شده و فرم روز کوتاهی را از آن گرفته‌اند و به یک گیاه بی‌تفاوت به طول روز تبدیل کرده‌اند.
روش بکار بردن گل‌های داودی در فصل‌های دیگر بغیر از فصل پاییز بدین ترتیب است که حداقل 8 هفته بعد از ریشه دار شدن قلمه‌ها، گیاهان را در یک طول روز طولانی (حدود 18- 15 ساعت) نگهداری می‌کنیم. بعد از اینکه به اندازه کافی رشد رویشی پیدا کردند، با کمک چادرهای تیره یا وسایل دیگر، طول روز را برای گیاه کوتاه می‌کنیم، تا زمینه برای گل دهی گیاه فراهم شود. مدت زمان لازم برای به گل رفتن گیاه دو هفته است. اما نکته مهم در این زمینه تنظیم درجه حرارت به همراه طول روز است. چنانچه در تابستان حدود 9 ساعت طول روز را پایین بیاوریم و درجه حرارت بین 15 تا 18 درجه سانتی‌گراد باشد گیاه بطور مصنوعی به گل رفته و قابل عرضه به بازار است.
تکثیر گل‌های داودی بوسیله قلمه‌های ساقه انجام می‌شود. قلمه‌های سبز، نیمه خشبی و خشبی همه مورد استفاده هستند. همچنین جدا کردن بوته‌ها در فصل پاییز راه دیگر تکثیر این گیاهان است.
در گل‌های داودی پا کوتاه، کوتاه نگه داشتن گیاهان به کمک هورمون‌های باز دارنده رشد نظیر سایكوسل Cycocel و B-9 انجام می‌گیرد.


مواد شیمیایی كوتاه نگهدارنده 
 
تداوم گل‌های بریده داودی علاوه بر اینکه یک موضوع ژنتیکی است بطور معمول به تغذیه قبل از برداشت گیاه و درجه حرارتی که گیاه در طی آن بسر برده است نیز بستگی دارد. پاكوتاهی در داودی برای استفاده از آن بعنوان گیاه پرچینی Border plant یا گیاه گلدانی Pot plant مفید است.


+ نوشته شده توسط نوروزی در جمعه سوم تیر 1390 و ساعت 20:50 |


خانواده رزاسه Rosaceae

Rose Garden
رزاسه یا گل‌ سرخیان

رزاسه یكی از خانواده­های متنوع و پر جمعیت از نظر گونه­های گیاهی است. گیاهان گوناگون آن با كاربرد مختلف دیده می‌شوند. تعداد زیادی گیاهان دارویی، درختان میوه، بخشی از گیاهان زینتی، تعداد زیادی گل‌های شاخه بریده یا گیاهان آپارتمانی در این خانواده هستند. اجداد رزهای امروزی نسترن‌ها هستند. نسترن­ها با نام جنسی رزا Rosa در جهان شناخته شده هستند و شامل مجموعه‌ای از گیاهان با خواص و كاربردهای گوناگون می­باشند. نسترن­های شناخته شده­ای در نقاط مختلف ایران بصورت پایه درختان پیوندی و پایه گل­های رز پیوندی كشت و كار می­شوند.


رزا فوئتیدا Rosa foetida
یكی از این نسترن­های بسیار زیبای شناسایی شده در ایران رزا فوئتیدا Rosa foetida است. كه در منطقه كوهستانی كردستان به وفور یافت می­شود. رزا فوئتیدا درختچه‌ای است با رشد منظم و برگ­های درخشان سبز، گل­های زرد معطر و منظره­ای بسیار زیبا دارد. این گیاه به تنهایی هم بعنوان درختچه زینتی قابل كشت و كار است.


رزا موشاتا
نسترن دیگری به نام نسترن زرد یا رزا موشاتا است كه در مناطق كوهستانی ایران می­روید. اما رایحه مطبوعی كه در رزا فوئتیدا هست در این گیاه وجود ندارد. رزا موشاتا گیاهی است كه بافت نامناسب و خاكی با PH بالا را بخوبی تحمل می­كند.


نسترن شیرازی
نسترن دیگر به نام رز وحشی تحت نام نسترن شیرازی و رزا همیسفریكا گیاهی است كه در كوه‌های استان فارس به وفور وجود دارد. نسترن دیگری در استان فارس به نام گل دو رو وجود دارد كه در حقیقت یك رزا فوئتیدا استRosa foetida bicolor یا گل آتشین.


گل محمدی Rosa damascena
نسترن بومی و معطر دیگر در ایران رزا دامِسانا یا گل محمدی است. و به عنوان كار اقتصادی در بسیاری از نقاط ایران در حال كشت و كار است. گل‌های پُر پَر آن تا اواخر مرداد ماه دیده می‌شود.


تقسیم­بندی رزها
بر طبق تقسیم‌بندی­های نه چندان جدید، رزهای موجود در عالم گیاهی به سه گروه بزرگ تقسیم شده‌اند.


رزهای پرورشی
- رزهای تك گل؛
- رزهای خوشه‌ای؛
- رزهای پا كوتاه مینیاتور.

رزهایی كه بصورت تك گل یا یك گل درشت ظاهر می­شوند. به این چنین رزهایی بخاطر اینكه كاملیا گل درشتی داشته و از خانواده چای بوده است تی هیبرید یا هیبرید چای Tea hybrid می­گویند. تمام گل­های شاخه بریده و اكثر رز فضای سبز از این دسته رزها هستند.

1- رزهایی كه به حالت خوشه­ای یا چند گلی هستند. تفاوت عمده این دسته با گروه قبل در این است كه یك گل درشت­تر در مركز گل و تعدادی گل در اطراف آن وجود دارند. این رزهای خوشه­ای را اصطلاحاً رزا گِرَندی­فلوراRosa grandiflora می­نامند.
2- رزهایی كه اصلاً مصرف شاخه بریده ندارند و به عنوان یك گیاه فضای سبزی و قابل سَربرداری كشت و كار می­شود. انواع رزهای مینیاتور كه بسیار سریع‌الرشد هستند و به عنوان گیاه پرچینی Border plant برای فضای سبز استفاده می‌شوند.
تكثیر رزها بسته به نوع استفاده آن‌ها متفاوت است. اگر رزا به منظور استفاده در فضای آزاد كشت می‌شود بهتر است از روش پیوند روی پایه­های نسترن استفاده شود. اما اگر هدف از كشت و كار رزها استفاده از گل­های شاخه بریده این گیاهان است می­توان بوسیله كاتینگ و قلمه برداشتن آن‌ها را تكثیر كرد.
نسترن گیاهی است كه میوه­های آن به رنگ قرمز و نارنجی است. درون این میوه­ها بذرهای كرك­دار سفیدی وجود دارد كه آن‌ها را از داخل میوه جدا می­كنیم و در یك بستر مناسب ترجیحا ‌ً در سنگریزه یاشن نسبتاً درشت قرار داده و مرحله استراتیفیه Stratifieae یا طی دوره سرما را برای آن ایجاد می­كنیم.سپس این بذرها را وارد محیط كشت می­كنیم. محیط كشت می‌تواند مزرعه و یا حتی یك گلدان باشد.
زمان اجرای پیوند هنگامی است كه ضخامت ساقه­های نسترن به اندازه كافی رسیده باشند. عمل پیوند را باید در فصل مناسب انجام داد. پیوندهای نیمانیم و پیوندهای گلخانه­ در ماه‌های زمستان انجام می‌شود، زمانی كه پایه فعال و در حال رشد است. از یك گیاه در حال خواب و دورمسنی پیوندك را انتخاب می­كنیم و بر روی پایه وصل می­كنیم.
روش دیگر پیوند جوانه است. این پیوند را در فصل بهار یا اواخر تابستان انجام می­دهیم. بعد از استقرار پیوند و اطمینان از گیرایی پیوند، گیاه را به محل اصلی آن انتقال می­دهیم. برای انتقال از گلدان‌های معمولی یا پیت­های حلبی كه فضای كافی برای رشد ریشه­های گیاه دارند استفاده می­كنیم، و بدون اینكه به ریشه­های گیاه آسیبی برسد حجم ریشه همراه با خاك را از گلدان جدا می­كنیم و در زمین اصلی می­كاریم. بعد از كاشت در زمین نگهداری خاصی احتیاج دارد.
ارقام مختلف گیاهان رز دوره­های متفاوتی از گل­دهی دارند. بعضی از ارقام در طی یك فصل رشد 6 تا 8 بار گل تولید می­كنند و بعضی دیگر دفعات كمتری، گل­ دهی دارند.


اما در هر حال برای داشتن یك رز سالم و پر گل دو نوع هرس توصیه می­‌شود :
- هرس سبز یا تابستانه؛
- هرس فرم یا زمستانه.
هرس تابستانه معمولاً پس از پایان هر دوره گل­دهی اتفاق می‌افتد. تمام دم‌گل و گل­های پژمرده شده را برمی­داریم بدین ترتیب جوانه­های پایین گل رشد كرده و برای دوره بعد به گل می­روند. این هرس از اوایل اردیبهشت تا اوایل آذر ماه بشرط اینكه امكان گل‌دهی باشد قابل انجام است.
هرس زمستانه در اوایل پاییز یا اواخر زمستان انجام می‌شود و بسته به ضخامت ساقه‌ها نوع هرس متفاوت است. چنانچه ساقه‌ی رز قطور و محكم است 3-2 جوانه را باقی گذاشته و بقیه را حذف می‌كنیم. اگر شاخه ضعیف بود و امكان رشد همه جوانه‌ها وجود نداشت 6- 5 جوانه باقی گذاشته و بقیه را حذف كنید.
نگهداری شاخه رز: بعد از بریدن و انتقال به گلدان (در طول و ارتفاع بریده می‌شود)، بخش‌هایی از انتهای ساقه كه حالت لزج و بیمارگونه دارد را قطع كنید و برای نگهداری ساقه استفاده از تركیبات نقره، ساكارز و اتانول 5% توصیه می‌شود

 

منبع سایت http://forum.pacyrus.com

+ نوشته شده توسط نوروزی در جمعه سوم تیر 1390 و ساعت 20:48 |

 

pinaceae

 

 

p.silvestris- کاج جنگلی

از اروپا وارد ایران شده و درختان کهن سال ان در سفارت انگلیس دیده می شود . تنه ی ان قرمز رنگ و برگها عموما دو بدو در یک غلاف قرار دارند و طول سوزن ها به 7 سانتیمتر میرسد. از این کاج در جنگل کاری استفاده میشود . میوه ها تخم مرغی و تا 5/7 سانتیمتر طول دارند .

 

                

 

 

p.longifolia - کاج کاشفی

این گونه بومی هیمالیا بوده و در اوایل قرن بیستم ابتدا توسط مرحوم کاشف سلطنه به ایران وارد شده و در لاهیجان وجود دارد.

 

             

P. nigra- کاج سیاه

برگهای دوتای به طول 15 سانتی متر ؛میوه ها تخمه مرغی تا 8 سانتیمتر که قسمت داخل برچه ها ، سیاه رنگ است.

              

 

 

- کاج سنگی p.  nigra  

این کاج به علت داشتن دانه های درشت به کاج بادامی مشهور است و بومی نواحی مدیترانه بوده و در شمال ایران کاشته شده است . برهای ان به صورت دو تای به طول 12 سانتی متر و مخروط ان درخشنده و 12 سانتیمتر طول دارد. از دیگر کاجهای موجود در ایران میتوان به کاج حفار و کاج دریای اشاره کرد.

 

                

 


  منبع: گیاهشناسی ۲ / دکتر منصور غلامی     
+ نوشته شده توسط نوروزی در جمعه سوم تیر 1390 و ساعت 20:46 |

گل یخ

Chimonanthus praecox

از خانواده calycanthaceae

 

 

گلهای زمستانی گرچه در زیبایی فرم و تنوع رنگ با گلهای فصول دیگر قابل مقایسه نیستند ولی معمولا" رایحه مطبوعشان که فضای اطراف را عطرآگین می کند جبران این کمبود را می نماید

گل یخ همانگونه که از نامش پیداست یکی از این گلهای زمستانی است که در فصل سرما شکوفه می دهد و در قلب یخ گرمی می آفریند . این گل خصوصا" برای استفاده گل بریده و تزئین منزل بسیار طرف توجه است .

 

مشخصات

 

اصل این گیاه از چین می آید و شامل درختچه های همیشه سبز و یا برگ ریز می شود . از چهار گونه موجود این گیاه تنها c. praecox بطور عمده کاشته می شود . این همان گیاهی است که ما با نام گل یخ آنرا می شناسیم . بلندی این گیاه به سه متر و گسترش آن به 5/2-3 متر میرسد.

c. praecox درختچه برگ ریز ( سیاه ریشه ) است و شاخه های متعددی دارد که از پای گیاه می رویند . برگهای آن نیزه ای شکل . گلهای فنجانی مانندش بطور تنها و یا جفت در محل اتصال برگ به ساقه ظاهر می شوند . رنگ گلبرگهای خارجی که بلندترند زرد و گلبرگهای کوتاهتر داخلی بنفشند . فصل گل از اواسط آذرماه شروع شده و تا اسفند بطول می انجامد . این گیاه قابلیت تحمل سرما را دارد .

 

طرز تکثیر

 

طرز تکثیر این درختچه زیبا و دوست داشتنی بطرق زیر می باشد:

1-    بوسیله بذر- بذر رسیده را از درختچه بکنید یا از جائی مطوئن بدست آورید . آنرا اوائل پائیز در گلخانه یا محلی محفوظ در خاکی که از شن – خاکبرگ به نسبت دو و یک آماده کرده اید بکارید . پس از اینکه گیاه سبز و حداقل پنج برگ یا شش برگه شد، آنرا به گلدان دیگری منتقل کرده و بتدریج در هوای آزاد بگذارید . به این ترتیب درختچه ای که کاشته شده در حدود سه یا چهار سال طول میکشد تا به گل بنشیند .

2-    بوسیله پاجوش – می توان قبل از ظهور گل یعنی در اواسط آبان ماه که هنوز درخت بیدارنشده است از پاجوشهای بزرگ و شاداب آن با احتیاط جدا کرده و در محلی که مورد نیاز است و یا در گلدان کاشت .

3-    بوسیله قلمه – مطمئن ترین طریقه ازدیاد این درختچه ،تکثیر بوسیله قلمه است .جهت گرفتن بهترین فصل پس از خزان برگها یعنی در ماه آذرو اوائل دی ماه می باشد . برای این منظور شاخه های چوبی و یا نیمه چوبی را جداکرده و به اندازه های ده تا پانزده سانتیمتری قطع کنید و آنرا در گلخانه و یا اتاق در ماسه شسته الک کرده ، قلمه بزنید  احتیاج به مواظبت فوق العاده ای ندارد در اواسط اردیبهشت می توان قیمه های گرفته و برگ دار را با احتیاط از ماسه خارج کرده و در گلدان مستقل قرار دهید .

4-    بوسیله خوابانیدن – ازدیاد این درختچه از طریق خوابانیدن پاجوشها یا شاخه های نیمه چوبی امکان پذیر است .

هرس

 

این درختچه معمولا" به هرس زیاد احتیاج ندارد مگر آنکه ساقه ها بیش از حد پیرشده باشند. و یا ظاهرا" گیاه شلوغ و نامتناسب باشد . برای هرس و فرم دادن می توان از فروردین ماه ساقه های زیادی و پیر را تا چند سانتیمتری ریشه کوتاه کرد .

آفات و بیماریها

 

خوشبختانه این درختچه آفت بخصوصی ندارد که باعث از بین رفتن آن شود فقط کم آبی و عوامل فیزیولوژیکی خاک باعث ظهور لکه های قهوه ای روی برگها و یا زردی برگها می شود که با آبیاری منظم و کودپاشی برگها و ساقه این نقیصه نیز برطرف می شود .

+ نوشته شده توسط نوروزی در جمعه سوم تیر 1390 و ساعت 20:43 |

Saintpaulia

It is commonlyً  known as African violet , a genus of species of herbaceous   perennial  flowering plants.

HISTORY

The genus is named after Baron Walter von Saint Paul- Illaire (1860–1910) , the district  commissioner  of  Tanga  province    who   discovered  the  plant  in Tanzania  in  Africa  in  1892  and  sent  seeds  back  to his  father, an amateur botanist  in Germany.

Cultivation & Propagation

Saintpaulias   can  be   propagated  by  leaf  cuttings  or  seed  .  The    end  of   March   is   a   good  time  to  propagate    saintpaulias ,  when   the     ripened  leaves  should  be  cut  off  ,   and inserted  in  the sand-bed  ,  covering only a small part of the leaf-blade . The sand should not be kept too wet during the process of rooting.Leaf cutting is the easiest way.

Growing Conditions

Light : These  plants are also easygoing  houseguests  because  they  don't need direct sunlight. They do need good light , but hot, direct sunlight can scorch them and cause   unsightly   leave  blemishes . African Violets   need about 1000 foot-candles of light for 8 to 12 hours per day .Bright ,  but  not  direct  sunlight .They are commonly grown under fluorescent lights placed 12 to 15 inches above the leaves.
Water :  Saintpaulias   should   be  watered  from  underneath, and misting should be  avoided  , as water coming in contact with the leaves can cause damage.Water them twice a week in summer and once in winter.You can water it from above just trimonthly.30 minutes after watering , throw the rest of water away.Water should not be too cold.    

 Temperature  :  African   violets  prefer a  constant  temperature   between  20-25°C with  high  humidity.

Soil: A well-drained potting mix is essential. African Violets  like  a  rich  soil , with 6.1 to 6.5 pH .Use special soil mixes humus or coir compost.                

Feeding : African Violets, like many houseplants ,  need  to be fertilized regularly ; You can Feed them every other week . One tea spoon in 1 liter water  from underneath.

Some tips:This plant is so sensitive.Try not to change its place and move it .Try to find a suitable place for it. Clean the leaves carefully and don’t rub them.Avoid using chemical cleansers.

Saintpaulia would be a full energy and perfect friend for you if you love it.                             Any question?  Just contact me.

 

 

+ نوشته شده توسط نوروزی در جمعه سوم تیر 1390 و ساعت 20:41 |


Powered By
BLOGFA.COM